Varşova Çalışma Belgesi
Polonya çalışma vizesi, her Türk vatandaşı için alınabilir olup ulusal vize (D tipi vize) kapsamında verilir ve 90 günden daha uzun süre çalışma imkanı sağlar. Polonya’da çalışma izni – çalışma vizesine sahip olduktan sonra oturum hakkı elde edilir ve aile de yanınıza alınabilir. Polonya’da bireysel olarak iş bulmuş veya şu anda çalıştığı şirketin Polonya’daki bir firma ile şirket içi/şirketler arası personel değişimi veya transferi gerçekleştirecek kişiler de Polonya çalışma vizesi – çalışma izni başvurusunda bulunabilirler.

Polonya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya çalışma şartları
Polonya çalışma şartları
Polonya’da çalışma izni alabilmek için öncelikle Polonya’da çalışacak bir firma ile iş anlaşması yapmanız gereklidir. Firma, size iş teklifi yaptığında Türkiye’deki adresinize bir niyet mektubu ve iş sözleşmesi gönderir. Siz de bu belgeleri inceleyip imzalayarak gerekli diğer evraklarla birlikte Polonya’daki firmaya geri gönderirsiniz. Firma, sizin adınıza çalışma izni talebinde bulunur ve çalışma izni belgesini size posta yoluyla ulaştırır. Çalışma izni belgeniz elinize geçtikten sonra, Polonya’da çalışma vizesi başvurusu yapmak için gerekli diğer evrakları hazırlayabilirsiniz. Polonya çalışma vizesi alabilmek için en önemli şart, bir Polonya firması tarafından kabul edilmiş olmanız ve Polonya çalışma izni belgesinin orijinalinin sizin elinizde olmasıdır. Çalışma izni belgesi sizin elinize ulaştıktan sonra, gerekli diğer evraklarla birlikte Polonya vize başvuru merkezine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Gerekli evraklar hakkında bilgi almak için bu sayfanın devamını inceleyebilirsiniz. Başvurunuzun sonucunda Polonya konsolosluğu sizi uygun görürse, Polonya çalışma vizesi alabilirsiniz. Polonya’ya gittikten sonra aldığınız vize süresini uzatma hakkınız vardır. Ayrıca, oturum kartı alma hakkına da sahip olacaksınız. Bu konularda size gereken bilgileri sağlayarak diğer insanlardan bir adım önde olmanızı ve rahatlamanızı sağlayacağız, PolonyaX ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Polonya’da Çalışmak İçin Ne Gerekli?

Polonya’da çalışmak için yapılması gerekenler, öncelikle çalışmak için bir şirket bulmak olacaktır. Şirket başvuru yapan kişiyi kabul ederse, bununla alakalı öncelikle, bu kişilerin Türkiye’deki adreslerine, bir niyet mektubuyla iş sözleşmesi göndermektedir. Polonya’da çalışacak olan kişiler bunları imzalamakta ve diğer gerekli evraklarla birlikte Polonya’daki firmaya geri yollamaktadır. Sonrasında şirket, kişilerin adına çalışma talebinde bulunmaktadır. Bunun ardından çalışma izni belgesi, çalışacak olan kişiye e-posta aracılığıyla ulaştırılmaktadır. Çalışma izni kişinin eline geçtikten sonra, evrak hazırlığı yaparak, çalışma vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. İş imkanları çok fazla olmakla birlikte, işsiz çalışan oranı da yeterince azdır. İş sahasının çok geniş olmasından kaynaklı, çalışma alanına göre kolay iş bulunabilmektedir.

Polonya Çalışma Vizesi Nedir?

Polonya’da uzun süreli çalışma ve oturum izni alabilmek için gerekli olan vize tipi Polonya Ulusal (D-tipi) çalışma vizesidir. Bu vize sayesinde Polonya’da uzun süreli olarak çalışabilir ve oturum hakkı elde edebilirsiniz. Ayrıca ailenizi de yanınıza almak isterseniz, Polonya Aile Birleşimi Vizesi de alabilirsiniz. Polonya’da çalışmak isteyenler genellikle Polonya çalışma izni belgesi ile Polonya çalışma vizesi arasındaki farkı karıştırır. İşte bu iki belgenin farklarını açıklayalım. Polonya çalışma izni belgesi, Polonya’da çalışmak için gerekli olan en temel evraktır ve Polonya’daki işveren veya şirket tarafından temin edilir. Çalışma izni belgesi mühürlü ise orijinali, e-imzalı ise çıktısını almanız yeterli olacaktır. Polonya çalışma vizesi başvurusu yaparken, çalışma izni belgesi de gerekli diğer evraklar ile birlikte konsolosluğa sunulmalıdır.

Polonya Çalışma Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Polonya çalışma vizesi kontratı
Polonya çalışma vizesi kontratı
Polonya çalışma vizesi başvuruları ile ilgilenen tek yetkili kurum VFS Global’dir. Randevular, vfs global randevu sitesi üzerinden alınmaktadır. Randevusuz başvuru kabul edilmemektedir. Eskiden Polonya çalışma vizesi için randevular ücretsiz olarak alınabiliyordu, ancak artık online sistem üzerinden ödeme yaparak randevu alınabilmektedir. Randevular iptal edilemez ve ücret iadesi yapılmaz, sadece sistem üzerinden gün değişikliği yapabilirsiniz. Polonya’da çalışma izni randevusu almak için, TL karşılığı 12 € ödeme yapmanız gerekiyor. Ancak dikkat etmeniz gereken ilk konu, Polonya konsolosluklarının bölgesel ayrımı olduğudur. Aşağıda belirttiğimiz haritaya göre, ikamet ettiğiniz yere göre doğru başvuru merkezinden randevu almanız gerekiyor. Aksi takdirde başvurunuz kabul edilmeyebilir. Sonrasında, doğru kategori seçimini yapmanız gerekiyor. Uzun dönem (D tipi) kategorisi seçilerek, Work Permit (Çalışma İzni) kısmından randevu alınması gerekiyor. Diğer kategorilerden randevu alınması durumunda da başvurunuz kabul edilmeyebilir. Polonya’da çalışma vizesi başvuruları oldukça yoğun olduğundan, randevu almak biraz zaman alabilir. Ayrıca, bazı zamanlarda çalışma izni randevuları açılmayabilir. Bu durumda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur, sadece sabırlı olmanız ve randevu açıldığında hızlıca başvurunuzu yapmak için günlük olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayrıca PolonyaX Danışmanlık Ajansı olarak, ücretli randevu almanız konusunda size yardımcı oluyoruz.

Polonya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Polonya’ya işçi vizesi almak istenildiğinde, öncelikle başvuru yapan kişiler, Polonya’dan bir davetiye ve taahhüt gelmesini beklemektedir. T.C vatandaşı olan kişiler, Polonya’ya işçi olarak gidebilmektedir. Bununla birlikte gereken bazı şartların yerine getiriliyor olması zaruridir. Başvurulacak meslek grubuna kişilerin mensup olmaları ve ülkede bu görevlerde açıklık bulunması, çalışma izni alabilme şansını yükseltmektedir. D tipi vizeyle, doksan günden fazla çalışma izni verilmektedir. Bunun için yurt dışı seyahatlerinde gerekli olan bilgiler düzenlenerek, evrakların hazırlanması gereklidir. Bununla birlikte dil yeterliliği ve kültürel yeterlilik de işçi alımında önemli faktörler arasında sayılmaktadır. Doğrudan iş yeri ya da ilgili şirket tarafından alınan çalışma izni doğrultusunda, Polonya’da kolaylık iş hayatına başlanabilmektedir.

Polonya’da İş İmkanı Var mı?

Polonya’da iş imkanı kesinlikle kısıtlı değildir. Ülkedeki iş fırsatlarını değerlendirmek aşamasında, öncelikle bir internet araştırması yapmak doğru bir adım olacaktır. Bir iş alım ajansında ya da bir şirkette, kriterlere uygun olduğunuz takdirde iş bulabilirsiniz. Birçok iş bulma sitesi, Polonya’da iş bulmak isteyenlere yardımcı olabilmektedir. Bu iş bulma sitelerinin bazıları, belirli iş alanlarına ve mesleklere odaklanmaktadır. Popüler iş bulma sitelerinde iş arayışına geçmek, iyi bir başlangıçtır. Türkiye’de alınan üniversite diplomaları Polonya’da geçerli olmaktadır. Üniversitenizi YOK denklik sayfasından kontrol edebilirsiniz. Bunun yanında kariyer sitelerindeki ilanları incelemek ve uygun ilanlara başvurmak, her zaman görünürlüğü artırmaktadır. Çalışmak istenilen firmadaki insanların referansı, Polonya’ya yerleşmeden önce iş bulmayı kolaylaştırabilir. İngilizce ve Lehçe bilmek, iş bulma konusunda ayrıca avantaj sağlayabilir.

Polonya Çalışma Vizesi Başvurusu Nereden Yapılır?

Polonya ve Türkiye çalışma şartları
Polonya ve Türkiye çalışma şartları
Son güncelleme ile alınan karar kapsamında, Farklı şehirlerde bulunan ve farklı bölgelere hizmet veren Türkiye’deki Polonya Cumhuriyeti konsolosluk ofisleri vize başvurularının kabulü ve işlenmesi üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Türk vatandaşları, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Polonya Cumhuriyeti konsolosluklarının Türkiye Cumhuriyeti’ndeki vize başvurularının kabulü ve işleme alınmasına getirilen kısıtlamalar, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren, coğrafi sorumluluk alanı kaldırılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Türk vatandaşları, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren vfs global web sitesinden ön kayıt yaptırdıktan sonra diledikleri Polonya konsolosluğuna vize başvurusunda bulunabilmektedir ve başvurunun yapılacağı Vize Başvuru Merkezini seçebilmektedir. Vize başvurusunun yeniden değerlendirilmesi başvuruları için, bu başvuruların vfs global adresinde söz konusu konsolosluk için bölgesel yetkili vize başvuru merkezini seçerek vizenin reddine karar veren Polonya Cumhuriyeti konsolosuna sunulması gerekmektedir.. Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden ve vize başvurusu yapacak olan yabancıların vize başvuruları, ikamet ettikleri yere göre Polonya Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki konsoloslukları tarafından kabul edilmektedir.

Polonya’da Çalışma Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürer?

 • Polonya çalışma vizesi başvuruları, başvuru yapıldığı tarihten itibaren en geç 15 iş günü içinde sonuçlanır.
 • Bazı durumlarda, başvurunun detaylı bir incelemeye tabi tutulması nedeniyle bu süre en fazla 30 takvim gününe kadar uzatılabilir.
 • Nadir durumlarda, ek belgelerin sunulması gerektiği özel durumlarda ise bu süre 60 takvim gününe kadar uzayabilir.

Polonya’da Çalışma İzni Kaç Para?

Polonya’da çalışma izni ücretleri değerlendirildiğinde, konsolosluk vize harcı ve başvuru merkezi ücreti bulunmaktadır. Bununla birlikte zorunlu seyahat sağlık sigortası ücreti de ödenmektedir. Bu belirlenmiş olan ücretlere, katma değer vergisi de eklenmektedir. Kalabalık gruplar halinde çalışma vizesi başvurusu yapılacaksa, danışmanlık hizmeti alarak, fiyat öğrenebilmek mümkündür.

1 Yıllık Polonya Vizesi Ne Kadar?

Polonya vize ücreti, diğer ülkelerdeki gibi her sene değişiklik göstermektedir. Çalışma ya da diğer vize türleri 1 yıllık olarak değerlendirildiğinde, belli bir ortalamada, birbirlerine yakındır. Vize ücretleri, vize türüne göre farklılık arz etmektedir.

Polonya Kaç Yılda Vatandaşlık Veriyor?

Polonya’da vatandaşlık almak için, kısa prosedüre göre de belli kriterler gerekmektedir. Polonya’da vatandaşlık almayı düşünen yabancılar yasasına göre, bu kriterler değerlendirilmektedir. Polonya vatandaşı olmayanların, 5 yıl aralıksız ülkede yaşıyor olması gereklidir. Bu süre tamamlanmışsa, Polonya vatandaşlarının yararlandığı tüm imkanlardan yararlanabilme hakkına sahip olmaktadırlar. Bir Polonya vatandaşıyla evliyseniz, evliliğin hala devam ediyor olması şart vardır.

Polonya Oturum İzni Kaç Yıl?

Polonya’ya yapılacak seyahatlerin 90 günü geçmesi durumunda, oturum izni alınması gerekmektedir. Polonya Konsolosluğu bu anlamda büyük bir titizlikle çalışmaktadır. Polonya’da oturum izni almak, çalışma izni sağlamamaktadır. Bu konuda ayrıca çalışma izni alınmalıdır. Öğrencilikten dolayı oturum izni söz konusu olduğunda, yarı zamanlı çalışma izni verilmektedir. Polonya’da geçici ya da kalıcı oturum izni almak mümkündür. 3 aydan 3 yıla kadar oturum izni, Polonya’da verilmektedir.

Polonya Çalışma Vizesi Almak Zor mu?

Polonya çalışma vizesi alma işlemleri, konsolosluk tarafından yapılmaktadır. Schengen vizesine göre daha zor alınabilen ve işlemleri daha karışık olan bir sisteme sahip olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle mutlaka profesyonel destek almayı da gerektirmektedir. Başvuru esnasında bir hata yapıldıysa veya bir eksiklik varsa, normal seyrinde giden süreç uzayacaktır.

1 Yıllık Schengen Vizesi İle Kaç Gün Kalınır?

Schengen bölgesi için vize alındığında, her 6 ayda bir olmak üzere, en fazla 90 gün kalabilme imkanı vardır. Vize geçerliliği 1 yıl dahi olsa, 90 günü doldurduktan sonra, bölgeden ayrılmak gerekir. İlk yarı yılda 90 gün, sonraki yarı yılda 90 gün olmak üzere, yıllık 180 gün kalma hakkı bulunmaktadır.

Polonya Çalışma Vizesi İle Almanya’ya Gidilir mi?

Polonya çalışma vizesiyle Almanya’da çalışmak söz konusu değildir. D tipi vizeyle sadece bu ülke sınırları içinde çalışılabilir ancak seyahat serbestliği olan ülkeler arasında Almanya bulunmaktadır. Polonya girişli Schengen vizesi alındığında, seyahate ilk önce Polonya’dan başlamak gerekir. Çoklu giriş vizesi alındığında, Schengen ülkesine seyahat edilebilir ve Schengen ülkesine giriş-çıkış yapılabilir.

Polonya’da Hangi İşler Var?

Polonya’da aslında fazlasıyla iş yapan sektörlerin uğraşları genel itibariyle inşaat, üretim ve ticaret olarak değerlendirilebilir. Polonya’da çalışmak isteyenler için uygun iş alanları şu şekilde değerlendirilebilir;
 • Bilgi teknolojisi
 • Gıda işleme
 • Finans
 • Elektronik
 • Mühendislik
Polonya çalışma gücü piyasasında, hem yüksek hem de standart nitelikli meslekler rağbet görmektedir. Polonya yatırım teşvikleri, iş kurmak isteyenler adına oldukça önem arz etmektedir. İster büyü

Polonya Çalışma Vizesi Başvurusu için Hangi Belgeler Gereklidir?

Polonya haritası ve vize başvurusu
Polonya haritası ve vize başvurusu
 • Polonya ulusal vizesi başvuru formu okunaklı ve dikkatlice doldurulmalı, tarih ve imza atılmalıdır.
 • Başvuru sahibinin kriterlere uygun bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Bu, daha önce alınmış pasaportlar ve e-devlet sistemi üzerinden alınacak pasaport protokolü ile kanıtlanabilir. Pasaportta bilgilerin bulunduğu sayfanın ve son 3 yılda alınmış Polonya ve diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri de gerekli olacaktır.
 • Başvuru sahibinin kriterlere uygun 2 adet biyometrik fotoğraf (35×45 mm boyutunda) sunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi, Polonya’da planlanan tüm kalış süresini kapsayan minimum 30.000 € teminatlı sağlık sigortası sahibi olmalı ya da Polonya Sosyal Sigortalar Kurumu’na (ZUS) kayıtlı ve sigortalı olduğunu kanıtlayan bir belge sunmalıdır.
 • Başvuru sahibi Polonya’da çalışmak istiyorsa, Polonya’dan alınmış bir çalışma izni ve fotokopisi (eğer gelen çalışma izni mühürlü ise orijinal, e-imzalı ise çıktısı gereklidir) sunmalıdır.
 • Polonya’da bir işveren tarafından işe alınma niyetini belirten antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli şirket yazısı sunulmalıdır. Yazıda, imzası olan kişinin adı, soyadı ve unvanı belirtilmelidir.
 • İş sözleşmesi ya da kontrat sunmak zorunlu olmamakla birlikte, bu evrakın da sunulması şiddetle tavsiye edilmektedir.
 • Başvuru sahibi, Polonya’da konaklama ayarladığına dair belge sunmalıdır.
 • Başvuru sahibi, meslek diploması veya mesleki eğitim ve vasıflarını gösteren belgeleri sunmalıdır.
 • Başvuru sahibi, barkodlu SGK hizmet dökümü ve son iş yerine ait SGK işe giriş bildirgesini sunmalıdır. Bu belgeler e-devlet üzerinden barkodlu olarak alınabilir.
 • Başvuru sahibi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah ve askerlik durum belgesini sunmalıdır. Bu belgeler de e-devlet üzerinden alınabilir.
 • Türk vatandaşı olmayan başvuru sahipleri, Türkiye’den planlanan çıkış tarihine kadar geçerli İkamet Tezkeresi sunmalıdır.

Polonya Vizesi Almak İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Polonya çalışma vizesi hariç diğer vize başvurusunda banka hesap özetlerine bakılmaktadır. Son 3 aylık maaş hareketliliği göz önünde bulundurularak, hesabında minimum 25.000 TL bulunan kişiler, vize başvurusunda genel olarak sorun yaşamamaktadır. Tek kalemde belli bir meblağın üzerinde yatırımlar ve bununla birlikte gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurusu kabul edilmeyebilir.

Polonya’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

Polonya’da oturma izni alabilmek için, kesintisiz şekilde, en az beş yıl boyunca yasal göçmen durumunda ülkede yaşamış olmak gerekir. Schengen ülkelerine giriş izninin yasaklanmamış olmasına mutlaka bakılır. Bununla birlikte geçici vize sahibi olmak isteyenlerin, D tipi vizeye sahip olması zorunludur. Polonya’da oturum izni almayı gerektiren durumlar şöyledir;
 • Polonya’da çalışma amaçlı oturma izni
 • Polonya’da ticaret amaçlı oturma izni
 • Polonya’da aile kurma amaçlı oturma izni
 • Polonya’da eğitim amaçlı oturma izni
 • Polonya’da araştırma yapma amaçlı oturma izni

Polonya Vize Reddi 6 Madde Nedir?

Polonya vize reddi 6. Madde olarak, belli noktalara değinilmiştir. Polonya vizesi reddinde 6. Madde kapsamında şu noktalar önem kazanmaktadır;
 • Polonya vizesi başvurusunda olan kişilerin, vize sürelerinin dolması durumunda, ülkelerine geri döneceklerini kanıtlayan belge sunması gerekir.
 • Vize bitiminde kişilerin ülkeden ayrılma niyetinde olmadığı anlaşıldığında, Polonya vizesi reddedilir.
Bu noktaların garanti altına alınmasıyla, vize süresi dolan kişile Çalışma vizesi danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.